Jubiliejiniame „Naujajame Baltijos šokyje“ – tai, ko Lietuva dar nematė

Gegužės 3–19 d. į Vilnių atkeliauja jubiliejinis tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Dvidešimtojo gimtadienio proga festivalyje viešės pasaulinės šiuolaikinio šokio žvaigždės iš Kanados, Islandijos, Belgijos, Norvegijos, kylantys jaunieji Prancūzijos, Ispanijos, Kipro ir Estijos šokio kūrėjai, mūsų kaimynių – Latvijos, Baltarusijos, ir, žinoma, Lietuvos choreografai. Žiūrovų laukia ne tik naujausi trupių spektakliai, bet ir pora anksčiau matytų sėkmingų darbų bei daugybę šalių apkeliavę, kvapą gniaužiantys tolimųjų svečių pasirodymai. Jubiliejinį festivalį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

Svečiai iš Kanados ir (ne)matyti darbai 

Šiųmetis „Naujasis Baltijos šokis“ mini ypatingą sukaktį – 20 metų jubiliejų, tad, kaip teigia festivalio ir Lietuvos šokio informacijos centro vadovas Audronis Imbrasas, ta proga norėjosi pristatyti ne tik jau įprastiniais svečiais tapusius Europos šokio kūrėjus, bet ir ką nors, ko Lietuvos publika iki šiol nebuvo patyrusi.

„Kaip ne kartą esu sakęs, mūsų visuomenė tebegyvena gana uždaroje posovietinės kultūros erdvėje. Todėl mūsų taikiklyje atsirado Kanada – kaip tolima, bet labai įdomi šokio šalis ir gerokai liberalesnė, atviresnė bei technologiškai, politiškai, kultūriškai pažangesnė visuomenė. Atvežame tai, ką Vakarų pasaulis seniai pažįsta, bet menkai žino Vidurio Europa ir beveik nežino mūsų geopolitinis regionas ir jame besisukanti Lietuva. Į festivalį atvyksta net keturios kanadiečių trupės, tarp jų – tokios asmenybės kaip Šiaurės Amerikos ir Vakarų Europos šokio diva Louise Lecavalier, savo metu dalyvavusi muzikos įžymybių Franko Zappos ar Davido Bowie pasauliniuose turuose, ir šiuolaikinės choreografijos žvaigždė Marie Chouinard“, – sakė A. Imbrasas.

Marie Chouinard trup_Ś_Marie Chouinard nuotr. (2)

Marie Chouinard trup_Ś_Marie Chouinard nuotr. (2)

 

Kitas jubiliejinio festivalio išskirtinumas – į jį grįžta du ankstesniais metais rodyti itin sėkmingi šokio darbai. Pirmasis jų – žymiojo norvegų choreografo Jo Strømgreno įspūdžiais iš ankstesnių viešnagių Lietuvoje ir valstybėse kaimynėse grįstas šio festivalio atidarymo spektaklis „Ten“, kurio premjera „Naujajame Baltijos šokyje“, dar anuomečiame „Pergalės“ kino teatre, vyko 2001 m. Antrasis darbas – 2013 m. „Auksiniu scenos kryžiumi“ apdovanoto bene populiariausio pastarųjų metų Lietuvos šokio reiškinio, choreografų ir šokėjų Agnės Ramanauskaitės, Manto Stabačinsko ir Pauliaus Tamolės šokio spektaklio „Contemporary?“ speciali versija.

Tikros festivalio žvaigždės

20-ojo „Naujojo Baltijos šokio“ programa dar neįprasta tuo, kad gegužės 3 d. prasidėjęs festivalis vyks kasdien iki gegužės 9-osios, o paskutiniai du jo spektakliai bus parodyti gegužės 19 d., kurios tikrai derės palaukti. Per laisvą devynių dienų laikotarpį įvairiose šokio institucijose vyks edukaciniai renginiai.

Garsioji kanadiečių šokėja L. Lecavalier su trupe „Fou Glorieux“ atveža pirmą pilno metro savo kaip choreografės darbą – „So Blue“. Festivalyje pasirodys ir žymiausia Kanados bei viena žymiausių Šiaurės Amerikos gatvės šokio trupių „RUBBERBANDance Groupe“ ir jaunas kylantis kanadiečių choreografas Manuelis Roque’as.

Pernai buvo pristatyti keturi flamandiškosios Belgijos dalies kūrėjai, šiemet derinamos abi pagrindinės šios šalies bendruomenės. Flamandams atstovauja kylanti choreografijos žvaigždė Ann Van den Broek su 2015 m. geriausiu šokio spektakliu Olandijoje pripažintu „The Black Piece“, prancūziškajai daliai – labai smagi ir originali trupė „Wooshing Machine“. Choreografinio humoro ir ironijos prisodrintas ir trupės iš Prancūzijos „Propagande C“ spektaklis „Gerro, Minos ir Jis“.

Wooshing Machine_Jeano Poucet nuotr.

Wooshing Machine_Jeano Poucet nuotr.

Paskutinę festivalio dieną Lietuvos publikai bus pristatytas skandalingosios Kanados šokio žvaigždės M. Chouinard, kuriančios erotizmo ir instinktų prisodrintus spektaklius, bene žymiausias pastarojo dešimtmečio kūrinys, apkeliavęs daugumą svarbiausių pasaulio festivalių ir scenų – „bODY_rEMIX / gOLDBERG_vARIATIONS“. Festivalio uždarymo spektakliu šiemet taps netikėtas islandės, Šiaurės šokio žvaigždės, dabartinės Islandijos nacionalinės šokio trupės vadovės Ernos Omarsdottir ir jos gyvenimo draugo – dainininko ir gitaristo Valdimaro Jóhannssono – darbas roko koncerto forma – „Lazyblood“.

Jaunieji kūrėjai ir lietuvių premjeros

Tradiciškai festivalyje pristatomi jaunų, kylančių choreografų, Lietuvos kūrėjų ir aplinkinių valstybių šokio įdomiausi darbai. Bendradarbiaujant su Europos šokio tinklu „Aerowaves“ šiemet į festivalį atvyksta ispanas Pere Faura, kipriečių trupė „ZebraLine“ ir estas Henri Hüttas.

Iš užsienyje gyvenančių ir dirbančių lietuvių šiemet festivalyje viešės sparčiai su performansais per žymiausias pasaulio dailės galerijas keliaujanti Ieva Misevičiūtė iš Niujorko ir Kauno šokio teatrui „Aura“ pirmąjį savo spektaklį sukūrusi Liza Baliasnaja iš Briuselio. Lietuvoje kuriančių gretose – ne tik sėkmingoji „Contemporary?“ grupuotė, bet ir klaipėdiečių šokio teatro „PADI DAPI Fish“ naujausias darbas „Dior in Moscow“, kurį kartu kūrė choreografė Agnija Šeiko ir mūsų žymiausia šiuolaikinio šokio kritikė Ingrida Gerbutavičiūtė.

_Āokio teatras AURA_Lizos Baliasnajos nuotr.

_Āokio teatras AURA_Lizos Baliasnajos nuotr.

Savo naujausius pastarojo sezono spektaklius į festivalį atveš svečiai iš Baltarusijos – SKVO’s šokio trupė – ir Latvijos – choreografė Elina Lutcė. Visa tai papildys antrus metus rengiamos specialios „Pitching session“ užsienio šokio profesionalams, kurios bus atviros ir festivalio publikai.

Iš viso 20-ajame „Naujajame Baltijos šokyje“ dalyvaus 18 trupių ar choreografų, atstovaujančių 12 valstybių, ir bus parodyta 19 šokio ar su šokiu susijusių kūrinių.

BILIETUS PLATINA: www.tiketa.lt


Žymos:, ,

SUSIJĘ:


Parašykite komentarą